2018'de Sosyal Medya Pazarlama Stratejisi Nasıl Tasarlanır? | Bans Media | Tasarımın Dijitalleşmiş Hali

2018’de Sosyal Medya Pazarlama Stratejisi Nasıl Tasarlanır?

Birkaç yıl önce, şirketinizin pazarlama planında basit bir sosyal medya pazarlama stratejisiyle yaşayabilirdiniz. Ama artık değil!

2018’de her işletmenin çevrimiçi bir varlığı olmalı ve rekabeti yenmek için pazarlama stratejilerinizi şekillendirmeniz gerekiyor. Geçen yıl sizin için bir şeyin işe yaradığını düşündüğünüz gibi, ancak bu yıl alakalı olmayabilir (sosyal medya alanında veya başka bir yerde). sosyal medya izleyicileri bir orman yangını gibi yayılıyor veya belki de insanların internete erişebildiği dünyanın her köşesine ve kuytusuna ulaştı (dünyanın yarısından fazlası aktif olarak sosyal medyada geziniyor). İnsanlar cep aletlerine sadece basit bir tıklamayla çok sayıda bilgiye yapıştırılır. Bir sosyal medya varlığınız yoksa, işletmenizde bir #FOMO (kaybetme korkusu) hissi ve sonuçları olacaktır. Ancak sadece çevrimiçi bir Facebook, Instagram, LinkedIn, Pinterest, Twitter veya XYZ hesabına sahip olmak, günümüzün gadget şehrinde iş başarınız için yeterlidir. Değişen normlarla sürekli güncellenen tam teşekküllü bir sosyal medya pazarlama stratejisine sahip olmanız gerekir.

Söylemeye gerek yok, bu gelişmeler bizi, giderek daha fazla işletme hedef kitleleriyle sosyal medya kolları üzerinden bağlantı kurduğu için izleyicilerin dikkat süresinin hızla daraldığı bir dünyaya getirdi. Günümüzde işletmelerin en şaşırtıcı ve alakalı içerikle kullanıcılarına ulaşması artık bir zorluk haline geliyor. Bu nedenle, markaların gerekli hızda yem ihtiyacına yönelik fikirler üretmesi daha önemlidir. Vay, bu kafiye mi? Neyse.

2018 yılında iş hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak sosyal medya pazarlama stratejilerine yönelik başarılı yaklaşımlar hakkında sizi aydınlatmak için buradayız.

Geçici İçerik

Tüm bunlar Snapchat ile başladı, Snapchat popülaritesi, kısa ömürlü içerik stratejisiyle Y kuşağına ve Z kuşağına ilginç bir şekilde hitap ettiğinde arttı.

Geçici içerik, sosyal medyada veya herhangi bir yerde en fazla 24 saat sürebilen, kısa ömürlü yaratıcı yazılardır. Bunu yayınla, sonsuza kadar ‘puf’ olacak.

Stratejik kopyayı bulmak için gerçekten çok çalıştıkları ve yalnızca sınırlı bir süre için (yalnızca biri görürse) takdir edilebileceği için bu, pazarlamacılar için oldukça üzücü. Ancak, Facebook, Instagram, Snapchat ve hatta WhatsApp gibi neredeyse tüm platformlarda en başarılı trend olduğu için sosyal medya pazarlamacılarının başka seçeneği yok (konu dışı örnek). Bu nedenle markalar, sosyal medya içeriği ve geçici içerik için ayrı bir strateji belirliyor.

Geçici içerik, içerik fikirleriyle orijinal ancak yaratıcı olmayı zorunlu bir ihtiyaç haline getirir. Birçok marka, kitlelerine ulaşmak için en ilgi çekici yüksek kaliteli içeriğe sahip sürekli hikayeler için çoğunlukla Instagram platformunu kullanıyor. Bu içerik birkaç saat içinde buharlaşır ve bu da hedef kitlenizi hikayeler üzerinde hızlı bir şekilde harekete geçmeye teşvik eder ve pazarlama ekibinizin yüzünü güldürür.

Geçici İçerik Neden Çalışıyor?

Kısa ömür, içeriği sponsorlu reklamlara kıyasla daha özgün kılar.

Hikayeler birkaç saat içinde kaybolur, bu da izleyicileri bilgiyi kaçırma konusunda endişeli hale getirir (temelde #fomo) ve daha hızlı yanıtlara yol açar.

“Her zamanki” sosyal medya gönderilerinden daha fazla dikkat çekiyor.

Kısacası bu işi yapabilmek için stratejik bir planınızın olması gerekiyor. Her zaman rastgele gönderilerle çalışmasını bekleyemezsiniz. 24 saat içinde geri dönüş alabilmek için içeriği (resimler, videolar, GIF’ler ve bumerang videoları olabilir) özgün, ilginç ve izleyiciler için ilgi çekici tutmanız gerekir.

sohbet robotları

Chatbotlar ayrıca çok faydalı bir sosyal medya pazarlama stratejisi olabilir. İnsanlar başlangıçta her zaman değişime veya yabancı teknolojilere isteksizdir ve sohbet robotlarına farklı davranılmamıştır. Ama artık değil, artık robotik bir makine olarak göz ardı edilmiyorlar. Botlar, pazarlama stratejilerini geliştirmek için kullanılıyor ve müşterilere anında yanıt vermede veya yemeğinizi sipariş etme gibi şeyler yapmada başarılı oluyorlar. Bu bilimkurgu filmlerinde gördüğümüz şey yakında gerçek olacak, ama hadi kendimizi kaptırmayalım ve bir sosyal medya pazarlama stratejisi olarak sohbet robotlarının rolünden bahsetmeyelim. Aslında bu yıl da bot teknolojisini başarıyla kullanan birçok şirket gördük.

Garter’a göre, sohbet robotlarını kullanarak iş içeriği oluşturma 2018 yılına kadar %20 olacak. Makineler, sosyal medya kolları için markaya özel, yaratıcı, yenilikçi ve sürekli içerik üretebilecekse, teknoloji dünyasında heyecan verici bir şekilde başka bir kilometre taşı olabilir. pazarlama ve reklam şirketleri yatırım yapmayı çok ister.

Chatbotlar, izleyicilere anında yanıt verir ve konuşmalara kişisel dokunuşla etkileşimleri artırır. Geçen zamanla, sohbet robotları daha keskin ve daha insancıl hale geliyor, bu da marka tonunuzu oluşturmanıza ve kullanıcılarınızın rahatını kolaylaştırmak için kişisel bir dokunuş vermenize olanak tanıyor.

Facebook, çeşitli işletmelerin marka hedef kitleleriyle etkileşime geçtiği Facebook messenger’da zaten binlerce aktif bot kullanıyor.

Bu, tüm nesilleri göz önünde bulundurarak işletmeniz için sohbet robotlarını test etme yılıdır. Bir sohbet botunu başlatmadan önce, yanıtı öngörmek ve buna göre sunmak için potansiyel kitle üzerinde test etmenizi öneririz.

Etkileyici Pazarlama

2017 yılında markalar Instagram influencer pazarlamasında yaklaşık 1,07 milyar dolar harcadı ve bu değerin 2018 ve 2019 yıllarında sırasıyla 1,60 ve 2,38 milyar dolar civarında artması bekleniyor.

Giderek daha fazla işletme bir süredir bu seçeneği keşfetmeye çalıştığından, bunun yeni bir sosyal medya pazarlama stratejisi olduğunu gerçekten söylemeyeceğiz. Bu, pazarlamacıların hedef kitlenin ilgisini canlı tutmanın özgün yollarını bulmasını gerçekten zorlaştırdı.

Influencer pazarlaması markalar arasında popüler hale geldi ve 2018 yılında markaları ile ilgili sosyal influencerları seçme kararını bilinçli olarak alıyorlar. Influencer’lar ve markalar, influencer’ın takipçilerini etkilemek için özgünlükle bir ilişki sürdürmek zorunda. Günümüzde, etkileyiciler, çoğunlukla sıradan ve sahtekâr görünmesini sağlayan bilgileri taklit ediyor. Dolayısıyla bu yıl influencer pazarlaması doğru dernekler ve işbirlikleri ile yapılacak.

Markanız için stratejik olarak hedefler belirlemeli ve etki pazarlamasının hizmetlerinize veya ürünlerinize uygun olup olmayacağını anlamalısınız. Etkileyici içeriğinizin ne kadar etkili olduğunu önceden düşünmeniz ve yatırım getirisini hedeflemek için iyi bir iş ilişkisi kurmanız gerekir.

2018’de üç popüler sosyal medya pazarlama stratejisini tartıştık, ancak bundan çok daha fazlasını bekliyoruz. Önümüzdeki yıllar, pazarlama oyununda ayrılmaz bir sıçrama yapacak ve sosyal medya pazarlamacılarının talebini artıracak. Mobil öncelikli bir strateji, pazarlama planları listesinin başında yer almalıdır.

Y kuşağı ve Z kuşağıyla dolu ekibiyle New York’ta sosyal medya pazarlama şirketi arıyorsanız, bugün bize ulaşın.

Maksimum değer. başarıldı.Bans Media Alper Tekin

Düşüncelerinizi duymaktan mutlu olacağız.

Yorum bırak

Bans Media | Tasarımın Dijitalleşmiş Hali
Logo
Register New Account
Reset Password
Ürün karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0
Ninja Silhouette 9 hours ago

Joe Doe in London, England purchased a

Joe Doe in London?

Joe Doe in London, England purchased a

Joe Doe in London?

Joe Doe in London, England purchased a

Joe Doe in London?

Joe Doe in London, England purchased a

Alışveriş Sepeti