B2B Sigorta Acenteleri İçin Sosyal Medya İpuçları | Bans Media | Tasarımın Dijitalleşmiş Hali

B2B Sigorta Acenteleri İçin Sosyal Medya İpuçları

Güçlü bir sosyal medya varlığı, B2B (işletmeler arası) sigorta acenteleri için başarılması zor olabilir. Birçok B2B şirketi, profesyonelliklerini sergilemek ve sosyal medya pazarlaması yoluyla bir izleyici kitlesi oluşturmak için mücadele ediyor. Ajansınızın sosyal medya pazarlama çabalarınızı en üst düzeye çıkardığından emin olmanıza yardımcı olacak aşağıdaki ipuçlarını göz önünde bulundurun.

Çevrimiçi Kişiliğinizi Oluşturun

Sosyal medya varlığınız iyi tanımlanmış bir kişiliğe sahip olmalıdır. Bilgilendirici, yardımcı, ilgi çekici, zamanında ve alakalı, en iyi B2B sosyal medya hesaplarının çevrimiçi kişiliklerini oluştururken göz önünde bulundurduğu tüm özellikler. Çevrimiçi sesinizin neye benzeyeceğine karar verin. Resmi mi yoksa gayri resmi mi olacaksınız, bireyler veya işletmelerle konuşacak, bir muhabir veya op-ed katılımcısı gibi mi görüneceksiniz? Şirket çalışanları etkinliklerini paylaşacak, yarışmalar düzenleyecek, sektör değişiklikleri veya yönetmelikleri hakkında rapor verecek misiniz, yoksa yukarıdakilerin hepsini mi yapacaksınız? Ajans hedefiniz, hem müşteriler hem de potansiyel müşterilerle yakınlık ve topluluk duygusu oluşturmaktır. Ama önce sosyal medya kişiliğinizi belirlemeniz gerekiyor.

Beklenti Puan Kartı ve Alıcı Kişisini İçeren Yazılı Bir Strateji Oluşturun

Pazarlama stratejinizi oluştururken kendinize şu soruları sorun:

  • Hedef çevrimiçi kitleniz kim – ve bu grup ne kadar çeşitli? Bir Potansiyel Puan Kartı oluşturarak başlayın.
  • Bu kitleyi en iyi hangi sosyal platformlar hedefleyecek? Hangi sosyal medya platformlarının müşterileriniz ve potansiyel müşterileriniz için en uygun olduğunu görmek için farklı platformları aramanız gerekebilir.
  • Bu hedef kitle en çok ne tür içerik bulacak? Infographics, uzun biçimli makaleler, teknik destek bilgileri, son dakika haberleri, düzenleyici güncellemeler veya bunların bir kombinasyonu olabilir mi?
  • Kısa ve uzun vadeli sosyal medya hedefleriniz nelerdir? Belki de kısa vadeli hedefiniz tutarlı içerik paylaşımıdır. Ve uzun vadeli hedefiniz, büyüme ve potansiyel katılım için bir reklam bütçesi içerir.
  • Rakipleriniz sosyal medyayı nasıl kullanıyor? Rakiplerinizi inceleyerek ne yapmanız ve ne yapmamanız gerektiği hakkında çok şey öğrenebilirsiniz.

Hedef Sektörünüzle İlgili Haberler ve Düzenlemeler Hakkında Yorum Yapın

Son dakika haberleri ve değişen sektör düzenlemeleri hakkında yorum yapmak, sektörünüzdeki bilginizi göstermenin ve müşterilerinize bu güncellemeleri nasıl anlayacakları konusunda fikir vermenin harika bir yoludur. Bu, daha yüksek katılım seviyelerine ve sosyal medya sayfalarınıza daha fazla maruz kalmanıza neden olabilir. Sektördeki anahtar kelimeleri izlemek ve dinamik olarak değişen olaylardan haberdar olmak için Google Uyarılarını ve sosyal medya uyarılarını kullanabilirsiniz.

Organik Vs. Ücretli Gönderiler

Sigorta acenteniz sürekli olarak kaliteli içerik yayınladıktan sonra, gönderi güçlendirmelerini ve reklamları düşünebilirsiniz. Bütçe hızla harcanabileceğinden ve ilgi çekici görüntüler ve özel grafiklerle çok değişkenli bölme testi, erişiminizi ve yatırım getirinizi önemli ölçüde artırabileceğinden, bu konuda rehberlik isteyebilirsiniz.

Saygın Bir Takipçi Tabanı Elde Edin

Profesyonel görünmek ve saygın sayıda takipçi ve katılım düzeyi göstermek, sigorta sosyal medya pazarlama girişiminize başlarken savaşın yarısıdır. Ajansınızın kullanması gereken en iyi platformlar: LinkedIn, YouTube, Facebook, Twitter ve Google+, muhtemelen bu sırayla, ancak hedef pazarlarınız bunu etkileyebilir. LinkedIn ve YouTube, B2B işletmeleri için çok değerli olabilir. LinkedIn, başlamak için iyi bir yer, daha çok iş merkezli bir platform. Ardından videoları, kaydedilmiş web seminerlerini ve hatta PowerPoint üzerinden basit sesli güncellemeleri kullanarak YouTube’dan yararlanın. Takipçi tabanınızı mümkün olduğunca çabuk, saygın bir sayıya yükseltmeye çalışın. Örneğin, bu LinkedIn, Twitter ve Facebook’ta 500 takipçi olabilir. 5.000 veya daha fazlası harika olsa da, ajansınız başlangıçta bir profesyonellik ve güvenilirlik temeli elde etmeye çalışıyor.


Düşüncelerinizi duymaktan mutlu olacağız.

Yorum bırak

Bans Media | Tasarımın Dijitalleşmiş Hali
Logo
Register New Account
Reset Password
Ürün karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0
Ninja Silhouette 9 hours ago

Joe Doe in London, England purchased a

Joe Doe in London?

Joe Doe in London, England purchased a

Joe Doe in London?

Joe Doe in London, England purchased a

Joe Doe in London?

Joe Doe in London, England purchased a

Alışveriş Sepeti