Çevresinde Covid-19 İle Sosyal Medya Nasıl Yönetilir? | Bans Media | Tasarımın Dijitalleşmiş Hali

Çevresinde Covid-19 İle Sosyal Medya Nasıl Yönetilir?

Covid-19 pandemisinin dünyayı vurduğu anilik ve gaddarlık eşi görülmemiş bir durum. İnsanların kendilerini karantinaya almaya ve sosyal mesafeyi korumaya zorlanmasıyla birlikte, insanların yaşamları ve geçim kaynakları aşağı doğru bir sarmal haline geldi. Bununla birlikte, gümüş astar, bir aşı bulunduğunda veya sürü bağışıklığı geliştirildiğinde krizin sona ereceğidir. O zamana kadar yeni normal, şu anda herkesin tanık olduğu bozulma olacaktır. Böyle zamanlarda sosyal medya ile etkileşimimiz nasıl değişiyor veya gelişiyor? Tartışmalı soru, sosyal medyanın gücünden yararlanmanın ve bir durumu sömürmekle suçlanmanın veya hedef kitlenizle kalmanın zamanı geldi mi? Öyleyse, böyle bir kriz sırasında sosyal medyada yapılması gereken birkaç şeyi tartışalım. Unutmayın, tarihte daha önce hiç olmadığı kadar, internetin ve bunun bir sonucu olarak sosyal medyanın gücüne, Covid-19 gibi küresel bir pandemi sırasında bile ilerlemek için sahiptik. Umutsuzluğa kapılmaktansa sayalım o zaman.

# Acele etme:

Kriz zamanlarında belirsiz geleceği düşünerek paniğe kapılmak olağandır. Ve çoğu durumda ilk içgüdü, işinizi ve krizi tüm yönleriyle dikkate almadan acele kararlar almaktır. Ancak sonuç, işiniz için olumsuz olabilir. Örneğin, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi satan bir gönderi yazarsanız, hedef kitlenizin şaşırması veya daha kötüsü, sinirlenmesi muhtemeldir. Bir durumu ticari kazanç için istismar ettiğinizi düşünebilirler. Bu nedenle, ilk ders, amansız bir iş yolculuğuna çıkmak değil, böyle bir kriz sırasında kitlenizin ne düşünebileceğini anlamaktır. Yarın yokmuş gibi sosyal medya profilinizde içerik yayınlamaya devam etmeyin. Hedef kitlenizin olası tepkisini göz önünde bulundurarak her gönderiyi düzenleyin. Sosyal medya gönderisi, marka teklifinizi güçlendirmeli ve işinizin insani yanını göstermelidir. Açıkça iş gibi olmak yerine, olumlu notlar göndererek müşterilerinizin krizle ilgili endişelerini gidermeye çalışın. Doğru fikri bulmakta zorlanıyorsanız, tanınmış şirketlerin sosyal medya paylaşımlarından fikir edinin.

# Markanız hakkında sorular sorun:

Krizin ilk günlerinde, kitlenizin size ‘rehberlik’ için baktığına dair inandırıcı bir durumunuz yoksa yorum yapmayın. Kendinize şu tür sorular sorun – yorumunuz krizi atlatmak için bir girişim olarak mı görülecek yoksa yorumunuz gerçekten hedef kitlenizin krizle başa çıkmasına yardımcı olacak mı? Ancak böyle zamanlarda boş boş oturmak yerine markanızın nasıl yardımcı olabileceğini düşünün. Örneğin, bu krizden en çok etkilenen yoksullara yardım etmek için kitlenizin üyelerini dahil ederek bağış toplama faaliyetlerine katılabilir mi? Bu nedenle faaliyetlerinizi hedef kitledeki profiliniz yükselecek şekilde planlayın. Dünya Sağlık Örgütü’nün Facebook sayfasına bir göz atmak size yol gösterebilir. www.facebook.com/WHO/ Göndermeniz gereken mesajlaşma türü hakkında.

# Renk uyumu:

Kriz sırasında iyi düşünülmüş ve iyi niyetli bir mesaj vermek önemli olmakla birlikte, mesajın iletilme şekline dikkat edilmelidir. Kitlenizin pandemiden orantısız bir şekilde etkilenebileceğini veya kısa veya uzun vadeli etkilerine karşı temkinli olabileceğini unutmayın. Bu nedenle, mesajınız örneğin memler, şakalar veya GIF’ler gibi düşüncesiz veya yersiz görünmemelidir. Pandemi hakkında bilgi yaymak için sosyal medya platformunuzu kullanmanız önerilir. Evet, kasvetin ortasında neşe yaymak için uygun şekilde incelenmiş mizahi mesajları paylaşabilirsiniz.

# Mantıklı mesajlaşma:

İşletmeler ve markalar arasında pandemi hakkında hedef kitleleriyle bilgi paylaşma eğilimi olabilir. Bununla birlikte, bilgiler incelenmeli ve güvenilir kaynaklardan alınmalıdır. Gönderinizin yanlış veya güncel olmayan bilgilerle paniği körüklediği görülmemelidir. Ayrıca, yanlış kullanım sorunlara yol açabileceğinden, hashtag’lerin doğru kullanılmasını sağlayın. Örneğin #Covid19 hashtag’ini kullanmak, markanızın kendini tanıtması olarak görülmemelidir. Bunun yerine, bu tür hashtag’leri ilgili makamlara veya krizle uğraşan markalara bırakın. Bir şeyi anlayalım ki bir kriz durumu bir pazarlama fırsatı değildir.

# Her zamanki işler:

Seyircinin bir noktada Covid-19 haberlerinden sıkılması mümkün. Bunun yerine normallik ararlardı. Markanız bu noktada yaklaşımını gözden geçirebilir ve özellikle sosyal medya ile stratejisini yeniden ayarlayabilir. İş merkezli olmak yerine insan merkezli olarak marka tanıtımına başlayın.

Çözüm

Mevcut pandemi, bu nesil için benzeri görülmemiş olarak kategorize edilebilir ve işletmeler tarafından akıllıca ele alınması gerekir. Sosyal medya, evlerine kapanıp sosyal mesafeyi koruyan insanlar için gidilecek platform olarak ortaya çıkarken, markanız onu doğru bir şekilde kullanmalıdır. Durumu istismar ediyormuş gibi görünmemeye dikkat edin, insan duygularıyla ilgilenen sorumlu bir marka olun.Source by Anabik Chakraborty

Düşüncelerinizi duymaktan mutlu olacağız.

Yorum bırak

Bans Media | Tasarımın Dijitalleşmiş Hali
Logo
Register New Account
Reset Password
Ürün karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0
Ninja Silhouette 9 hours ago

Joe Doe in London, England purchased a

Joe Doe in London?

Joe Doe in London, England purchased a

Joe Doe in London?

Joe Doe in London, England purchased a

Joe Doe in London?

Joe Doe in London, England purchased a

Alışveriş Sepeti