Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Pazarlaması Arasındaki Fark | Bans Media | Tasarımın Dijitalleşmiş Hali

Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Pazarlaması Arasındaki Fark

İzleyicileri potansiyel bir markaya çekmek için SEO (arama motoru optimizasyonu), sosyal medya ve PPC (tıklama başına ödeme) gibi çeşitli dijital kanalları kullanır. Dijital pazarlama, bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, tabletler ve akıllı telefonlar gibi elektronik araçlar kullanılarak erişilebilen temel tanıtım aracı olarak interneti kullanır.

Arama motoru pazarlaması (SEM), e-postalar gibi İnternet pazarlama teknikleri, dijital pazarlamanın ayrılmaz bir parçasını oluşturur. Ayrıca, kısa mesaj servisi (SMS) ve multimedya mesaj servisi (MMS), geri aramalar vb. gibi internet dışı kanalları da içerir. Tüm bu farklı kanallar dijital pazarlamanın entegre bir parçasını oluşturur. Dijital pazarlama, daha küçük ve daha konsantre bir grubu hedeflediğinden ve sadık müşteriler oluşturmaya ve dönüşümler oluşturmaya çalıştığından, BTL Çizgi Altı pazarlama olarak kabul edilir.

Öte yandan SMO veya (SMM), Facebook, Twitter, LinkedIn, YouTube ve benzeri sosyal medya platformlarını kullanarak tanıtımda üstün olan bir dijital pazarlama dalı veya alt kümesidir. Sosyal medyayı pazarlama amacıyla kullanır. sosyal medya, büyük ölçüde kullanıcıların etkileşimine, bilgi paylaşımına ve bir tür topluluk oluşturmaya dayanır ve bu nedenle ‘sosyal’ bir unsuru vardır. İzleyiciyi ürünlerinize veya hizmetlerinize çekmek ve bir marka takipçisi oluşturmak için buna göre sunulan sanatsal içeriklerin oluşturulmasını kullanır.

Zephoria Dijital Pazarlama Danışmanlarına göre, dünya çapında aylık 1,71 milyardan fazla aktif Facebook kullanıcısı var. Bu, istatistiksel olarak Facebook’un göz ardı edilemeyecek kadar büyük olduğu ve dolayısıyla sosyal medya pazarlama stratejilerinizin hayati bir parçası olması gerektiği anlamına gelir. Bu tür platformlarda çevrimiçi video tüketimi istikrarlı bir artış gösteriyor ve pazarlama stratejileri açısından bir sonraki büyük şey. SMM, sosyal medya platformlarında ortak çıkarlar üzerinde oluşturulan ayrılmış gruplarla ilgili olduğu için aynı zamanda bir BTL Çizgi Altı pazarlamasıdır.

Pazarlama ihtiyaçlarını karşılamak isteyen şirketler, bir dijital pazarlama ajansı veya uzman bir ajans arasında seçim yapmalıdır. Tüm pazarlama stratejinizi planlayacak birini arıyorsanız, dijital pazarlama ajansı iyi bir seçim olacaktır. Ancak, stratejinizin yalnızca sosyal medya yönünü ele alacak birini arıyorsanız, uzman bir ajansla çalışmanız daha iyi olur.

Dijital medyanın aşırı popülaritesi ile insanlar dijital pazarlamayı günlük yaşam tarzlarına dahil etmeye daha istekli. Etkileşimli Reklamcılık Bürosu (IAB) raporuna göre, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki İnternet reklam gelirleri, 2015’in ilk yarısında 27,5 milyar $ gibi şaşırtıcı bir düzeye ulaştı. Bu, dünya çapında birçok iş fırsatının kapısını açtı. Yüksek bir talep var; Ancak, insanlar hala dijital medyanın hızlı evrimini kabul etmeye başladıkları için, vasıflı işgücünde bir eksiklik yaşıyoruz.

Yetenekli bireylerin artan taleplerini karşılamak için dijital pazarlamada çeşitli çevrimiçi kurslar mevcuttur. Bu konuyla ilgili hızlı bir Google araması, bahsedilen dersleri sunan bir dizi enstitüyü listeleyecektir. Birkaç gün süren kurslar, dijital pazarlama çatısı altında ilgili tüm konuların ele alındığı derslerdir. Öğrenciler, kendileri için bir niş oluşturmalarını sağlayan konuyla ilgili değerli bilgiler edinirler.

Dijital pazarlama kursu, pazarlama ve reklam kavramlarının temel anlayışını ve istatistiksel ve analitik araçlara ilişkin temel bilgileri içerir. Ayrıca e-posta pazarlaması, SEO/SEM, tıklama başına ödeme, mobil pazarlama, diğerlerinin yanı sıra çevrimiçi video hakkında kapsamlı bilgiler verilir.

sosyal medya pazarlama kursları, sosyal medya ilkelerinin derinlemesine anlaşılmasını, büyük sosyal medya sitelerini, sosyal medya stratejisini ve sosyal medyayı ölçmeyi içerir. Facebook, Twitter vb. sosyal medya platformlarının güçlü ve zayıf yönlerine bir bakış sunar ve sosyal medyada ortaya çıkan en yeni trendleri derinlemesine inceler. sosyal medya, dijital medya stratejisinin vazgeçilmez bir parçasıdır. SM platformları, iki yönlü bir sohbete açık daha etkileşimli bir ortam sağladığı için bir ürün veya hizmetin markalaştırılması amacıyla kullanılır. Dijital pazarlama, marka bilinirliği oluşturma, pazarlama veya itibar yönetimi açısından daha önemlidir. Farklı çevrimiçi uygulamalara sahip olmalarına rağmen, daha büyük marka geliştirme ve müşteri dönüşümünü olası satışlara ve satışa dönüştürme amacına hizmet ederler. Tüketiciler aktif katılımla daha marka bilincine sahip oldular ve çevrimiçi olarak sunulan çok sayıda seçenekle seçim yapmakta zorlandılar. Genel pazarlama stratejisindeki payları, geleneksel strateji tekniklerini modası geçmiş hale getiren çok yönlü büyüdü. Dijital medyanın ilerleme hızıyla, sanal gerçekliğin varlığımızın her yönüne yansıdığı bir geleceği hayal etmek çok zor olmayacak.Bans Media Alper Tekin

Düşüncelerinizi duymaktan mutlu olacağız.

Yorum bırak

Bans Media | Tasarımın Dijitalleşmiş Hali
Logo
Register New Account
Reset Password
Ürün karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0
Ninja Silhouette 9 hours ago

Joe Doe in London, England purchased a

Joe Doe in London?

Joe Doe in London, England purchased a

Joe Doe in London?

Joe Doe in London, England purchased a

Joe Doe in London?

Joe Doe in London, England purchased a

Alışveriş Sepeti