E-Ticaret için Sosyal Medya Nasıl Çivilenir | Bans Media | Tasarımın Dijitalleşmiş Hali

E-Ticaret için Sosyal Medya Nasıl Çivilenir

E-Ticaret sosyal medya Pazarlama Rehberiniz

Sosyal medyada var olmak, marka bilinirliği oluşturmak ve büyütmek, web sitenize trafik çekmek ve olası satışları ve satışları artırmak için çok önemlidir.

Ancak hesaplarınız yalnızca içerik paylaşma ve bu hedeflere ulaşmak için ziyaretçilerle etkileşim kurma platformları değildir. Facebook’tan Instagram’a sosyal medya, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi takipçilerinize pazarlamanın güçlü bir yolu olabilir.

Kanadalılar büyük sosyal medya kullanıcılarıdır. 2019 raporu, kadınların %75’inin ve erkeklerin %62’sinin günlük olarak kullandığını buldu. PayPal’ın Sosyal Ticaret Trend Araştırmasına göre, Kanadalı kullanıcıların %47’si sosyal ağlarda alışveriş yapıyor ve ayda ortalama 77 dolar harcıyor.

Ancak bu istatistiklere rağmen, birçok küçük işletme sahibi, bu popüler platformları satış yapmak için kullanmanın değerini hala anlamıyor. Bu nedenle bu kılavuzu oluşturdum: Yalnızca e-Ticaret sosyal medya pazarlamasının ne kadar önemli olduğunu anlamanıza yardımcı olmak için değil, aynı zamanda size trafik, olası satışlar ve satışları artırmak için eyleme geçirilebilir ipuçları vermek için.

Organik Sosyal Satış

İlk olarak, sosyal satış, ücretli reklamlar kullanmak ve bir platformu gerçekten pazar yeri olarak kullanmak arasında bir fark olduğunu anlamak önemlidir.

Sosyal satış, satış beklentileriyle organik olarak bağlantı kurduğunuz ve onları müşteriye dönüştürmek için ilişkileri beslediğiniz anlamına gelir. Potansiyel müşterilerinizi tanıyarak doğal olarak ilişkiler ve güvenilirlik oluşturmakla ilgilidir.

Bunu, onlara ilgi çekici sorular sorarak, sorularına hızlı bir şekilde yanıt vererek ve her zaman yorum veya şikayetlere yanıt vererek yapabilirsiniz. Ne kadar çok güven ve sadakat oluşturursanız, bir takipçinizi ödeme yapan bir müşteriye dönüştürme şansınız o kadar artar.

Örneğin, müşterilerimizden biri olan Rose Marie Swanson, hedef kitlesiyle bağlantı kurmak için ilgi çekici sorular soruyor.

sosyal medya Pazarında Satış Yapmak

Aslında bir platform veya pazar yerinde satış yapmak biraz farklıdır. Bu, ürünlerinizi aktif olarak pazarlamak için platformun satış yeteneklerini kullanmak anlamına gelir. İşte iki örnek.

Facebook Mağazaları

Bir Facebook işletme Sayfanız varsa, Facebook Mağazaları’nı kullanabilirsiniz. Bu yeni özellik, ürünler eklemenize, bunları farklı kategoriler halinde düzenlemenize, müşterilerle iletişim kurmanıza ve görüntülemeler ve tıklamalar gibi şeylere ilişkin verileri görmenize olanak tanır.

Facebook, Instagram’ın sahibi olduğu için müşteriler mağazanıza IG üzerinden de erişebilir. İnsanlar Facebook Mağazalarınızı işletmenizin Facebook Sayfasında veya Instagram profilinizde veya Facebook reklamları veya Hikayeler aracılığıyla bulabilir.

OKUYUN: İnsanları Uzaklaştırmadan Sosyal Medyada Satış Yapmak

sosyal medya, mevcut en iyi pazarlama araçlarından biridir: içerik ve reklamlarla büyüyebilir ve geniş bir kitleye ulaşabilirsiniz ve sizi beğenen ve/veya takip eden insanlar sizin hayranlarınızdır, bu nedenle zaten hedef grubunuzdur.

Ancak, insanlar bu platformlarda satışa karşı dirençli olabilir. Buna gerçekten doğru şekilde yaklaşmanız gerekiyor, yoksa iki yönlü bir konuşma ve ilgi çekici içerik bekledikleri için pazarlama yapılmayacak şekilde izleyicilerinizi uzaklaştırabilir, sizi takip etmelerine veya sizden hoşlanmamalarına neden olabilirsiniz.

Web sitemizde daha fazlasını okuyun.

Alışveriş Yapılabilir Instagram Gönderileri

Kanada, işletmelerin organik Instagram gönderilerinde markaları ve ürünleri etiketlemelerini sağlayan bu harika işlevi 2018’de aldı. Hedef kitleniz daha fazla ayrıntı görmek için ona dokunabilir ve ardından ürünü satın almak için tıklayabilir.

Bu özellikten yararlanmak için bir Instagram Business hesabı oluşturmanız gerekir. Ve işletme profiliniz bir Facebook kataloğuna bağlı olmalıdır.

Ücretli Reklamları Kullanma

Bir pazaryerinde sosyal satış ve satışa ek olarak, hesap sayfanıza veya web sitenize trafik çekmek için reklamları da kullanabilirsiniz.

Sahip olduğunuz küçük işletme türüne bağlı olarak, aşağıdakiler üzerinde ücretli reklamlar yayınlamayı seçebilirsiniz:

• Facebook


• Twitter


• LinkedIn


• Instagram


• Google Ads/Google Görüntülü Reklam Ağı’ndaki görüntülü reklamlar


• YouTube (ve video içi reklam yerleşimleri)


Bu ücretli reklam seçeneklerini kullanmak söz konusu olduğunda, statik resimlere bağlı kalmanız gerekmediğini unutmayın. E-Ticaret için sosyal medya pazarlamasını kullanırken, videoları daha ilgi çekici hale getirmek için reklamlarınıza entegre edebilirsiniz.

Her platformda birden fazla reklam seçeneği olabilir. Örneğin Facebook’ta atlıkarınca reklamları, slayt gösterisi reklamları, koleksiyon reklamları, Messenger reklamları arasından seçim yapabilirsiniz…

Bir örnek, Facebook reklamlarında sosyal satış (değerli bilgiler sunan) ile ürün pazarlamasını birleştiren Kanadalı bakkal SPUD.ca’dır.

Yalnızca tüm reklam biçimlerini anlamak değil, aynı zamanda hesapları ve bütçeleri oluşturmak ve yönetmek de zor olabilir. Bu nedenle, küçük işletmeniz için profesyonel bir pazarlama şirketi kiralamak genellikle mantıklıdır.

E-Ticaret için sosyal medyayı neden düşünürseniz düşünün, iletişiminizin yalnızca ilgi çekici değil, aynı zamanda empatik olmasını sağlamak için zaman ve çaba harcamak çok önemlidir. Web sitemizde empatik pazarlamayı kullanma hakkında daha fazla bilgi edinin.

Umarım e-ticaret sosyal medya pazarlama rehberim, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi etkili bir şekilde satmanız için size biraz ilham vermiştir!

İş başarınız için,

suzanBans Media Alper Tekin

Düşüncelerinizi duymaktan mutlu olacağız.

Yorum bırak

Bans Media | Tasarımın Dijitalleşmiş Hali
Logo
Register New Account
Reset Password
Ürün karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0
Ninja Silhouette 9 hours ago

Joe Doe in London, England purchased a

Joe Doe in London?

Joe Doe in London, England purchased a

Joe Doe in London?

Joe Doe in London, England purchased a

Joe Doe in London?

Joe Doe in London, England purchased a

Alışveriş Sepeti