Her Sosyal Medya Pazarlama Kampanyası İçin 4 Önemli Husus | Bans Media | Tasarımın Dijitalleşmiş Hali

Her Sosyal Medya Pazarlama Kampanyası İçin 4 Önemli Husus

Kariyerim boyunca çok sayıda şirket içi süreç, politika ve strateji belgesi geliştirdim ve ana hatlarıyla belirledim. Tecrübe ve pratikle, bir sürecin ölçeklenebilir ve tekrarlanabilir olmadığı takdirde zamana ve değişime dayanamayacağı ortaya çıktı. Aynı ilkeler bir sosyal medya Pazarlama Stratejisi için de geçerlidir; zamanla büyümeye ve değişime uyum sağlayabilen bir süreç olmalıdır.

Yeni sosyal medya kanalları, özellikle niş sosyal ağ toplulukları ve coğrafi hedefli iş ağları için sol ve sağda ortaya çıkıyor. Yeni potansiyel müşterilere ulaşmak için, erişiminizi uygun yeni ağlarda sürekli olarak genişletmeniz gerekir. İster ilk sosyal medya pazarlama kampanyanızı başlatıyor olun, ister yeni bir sosyal ağ veya alana giriş yapıyor olun, her genişlemede dört temel husus vardır. Bu makale, sosyal medya oyun planınızın iş stratejinizi, hedeflerinizi ve bunun gerçekleşmesi için gereken eylemleri içerecek ayrıntılarını ele almıyor, bunun yerine kampanyanızın yaşam döngüsü boyunca uygulanabilecek tekrarlanabilir bir yaklaşım sunuyor.

1. Küçük Başlayın

İşletmeniz için sosyal medya dünyasına yeni giriyorsanız veya bu inanılmaz pazarlama fırsatından gerçekten yararlanmak için sosyal medya katılımınızla ciddileşmenin zamanının geldiğine karar veriyorsanız, bir adım geri atın, odaklanın ve küçük başlayın. sosyal medya pazarlamasının olanaklarına kapılıp aynı anda çok fazla alana hızlı bir şekilde atlamak kolaydır. Bu sadece ezici olmayacak, aynı zamanda kampanyanızı sulandıracak. Biraz araştırma yapın veya işinize en uygun iki veya üç sosyal ağı seçmenizi önerebilecek bir uzmanla çalışın. Profillerinizi oluşturun, hedef kitlenizi belirleyin ve iş stratejinizle uyumlu kalmanızı sağlayan bu seçkin ağlarda varlığınızı oluşturmaya başlayın.

2. Rahat Olun

Özellikle sosyal medya alanında yeniyseniz, sosyal medya forumları ve teknolojileri konusunda rahatlık ve aşinalık geliştirmek çok önemlidir. Yalnızca teknolojiyi nasıl kullanacağınız konusunda değil, aynı zamanda hedef kitlenizle etkileşim kurarken de rahat olmanız gerekir. Etkileşimleriniz doğal ve cana yakın olmalıdır. Sosyal ağların önemli bir faydası, hedef kitlenizle değil, hedef kitlenizle “konuşma” yeteneğidir. Fikirleri paylaşıyor ve potansiyel müşterilerinize ve sektörünüzdeki liderlere değer sağlıyorsunuz. İşinize ve uzmanlık alanınıza bağlı olarak hedef kitlenizle bağlantı kurmanın sayısız yolu vardır. Biraz deneme yanılma iyidir. Suyu test edin, farklı yaklaşımlar deneyin ve sonuçları takip ettiğinizden ve ölçtüğünüzden emin olun, böylece neyin en iyi sonucu verdiğini belirleyebilirsiniz.

3. Bir Rutin Oluşturun

Bu, birçok işletme için zor bir alan olabilir. Evet, biraz disiplin gerektiriyor ama sizin için işe yarayan bir rutin oluşturduğunuzda, sosyal ağlar için gerekli olan tutarlılığa sahip olacaksınız. Twitter’da sadece haftada bir güncelleme yayınlarsanız, Facebook sayfanızda ara sıra bir makale yayınlarsanız ve niş sosyal ağınızdaki bir tartışmaya ayda bir yanıt verirseniz, görünürlük kazanamazsınız. Ne kadar çok katkıda bulunursanız, o kadar görünür olursunuz. Aktif kalmak ve değer sağlamak, etki geri dönüşüne veya marka bilinirliğine yol açacak ve bu da yatırım getirisine yol açacaktır. Hangi rutinin en iyi şekilde çalıştığı her işletme için farklı olacaktır ve kampanyayı tek başınıza mı yoksa meslektaşlarınızın veya bir sosyal medya uzmanının yardımıyla mı yürüttüğünüze bağlı olacaktır.

Bazıları için, günün geri kalanında diğer görevlere odaklanmak için sosyal ağ etkinliklerini günün bir saatinde birlikte gruplamak en iyisidir. Diğerleri için, belirli bir sosyal ağa odaklanmak için gün boyunca az miktarda zaman oluşturmak daha kolaydır. Hootsuite (kişisel favorim) ve Tweetdeck gibi birden fazla ağda gönderilerinizi önceden planlamak için harika araçlar var. Bu size zaman kazandırabilir ve bu tutarlı etkileşim düzeyini korumanıza yardımcı olabilir. Tüm güncellemeler ve gönderiler önceden planlanmamalıdır, ancak planlanmış bazılarının dahil edilmesi iyi bir uygulamadır ve ayrıca bir uzmanın hizmetlerinden yararlanmanın harika bir yoludur. Bazı sosyal medya pazarlama faaliyetlerini devrederek, rutin olarak yorumlara yanıt vererek ve tartışmalara yanıt vererek hedef kitlenizle kişisel olarak etkileşim kurmak için daha fazla zamanınız olacak.

4. Genişlet

Bu süreci iki veya üç sosyal ağ için ince ayar yaptıktan sonra, yeni ağlara açabilirsiniz, ancak önce araştırmanızı yapın. İşletmenizin var olması gereken en iyi sosyal ağları veya sosyal medya alanını belirlemeniz gerekir. Belki bu sefer niş topluluklara ulaşmak istersiniz. Belki de doğru yaparsanız viral olma olasılığı ile internet pazarlamasında gerçekten heyecan verici bir alan olan video pazarlamaya girmenin zamanı geldi. Kendi sosyal ağınızı kurmaya hazır olabilirsiniz. Bunu gerçekleştirmek için hazır araçlar var. Listenizde hangi sosyal ağların olması gerektiğine karar verin ve bir numaradan başlayarak mevcut stratejinizi geliştirme sürecine başlayın.

Kampanyanızı hangi yöne götürürseniz götürün, stratejinizi oluştururken bu dört husus çerçevesinde kalarak, her sosyal medya pazarlama stratejisinin başarısının anahtarı olan kontrol ve tutarlılığı sürdüreceksiniz.

Telif hakkı ©2010 – Etkili Sanal Yardım. Tüm hakları Saklıdır.Bans Media Alper Tekin

Düşüncelerinizi duymaktan mutlu olacağız.

Yorum bırak

Bans Media | Tasarımın Dijitalleşmiş Hali
Logo
Register New Account
Reset Password
Ürün karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0
Ninja Silhouette 9 hours ago

Joe Doe in London, England purchased a

Joe Doe in London?

Joe Doe in London, England purchased a

Joe Doe in London?

Joe Doe in London, England purchased a

Joe Doe in London?

Joe Doe in London, England purchased a

Alışveriş Sepeti