Hukuki İşlemlerde Sosyal Medya | Bans Media | Tasarımın Dijitalleşmiş Hali

Hukuki İşlemlerde Sosyal Medya

sosyal medya mahkemeleri ve neyin önemli olup neyin olmadığına dair kuralları değiştirdi. İlgili kanıtlar, Facebook ve Twitter gibi internet programlarının büyümesiyle önemli ölçüde değişti.

Bugün sosyal medya kanıtları bir mahkemede kabul edilebilir ve sosyal ağ hesapları, avukatların ve özel dedektiflerin dava oluştururken kanıt aradığı çok önemli hususlardır.

Avukatlar, bir kişinin zihinsel durumu hakkında hazırlanmış ifadeler oluşturmak ve ayrıca iletişim, yer ve zaman veya eylemlerle ilgili kanıtları kanıtlamak için özellikle sosyal sitelerden gelen kanıtları kullanır.

Örneğin, birisi Facebook statüsünde “Bunu yapmak zorundayım. Geri dönüşü yok, üzgünüm” yayınlayabilir. Bu, iddia edilen suçun işlenmesinden yirmi dakika önce bir sanık tarafından yayınlanmışsa, kesinlikle jüriye yumruk atabilirdi.

Ayrıca bunun sadece kullanılan kelimelerle ilgili olmadığını, aynı zamanda bu sitelerin çoğu zaman bazı suçlayıcı konum ayrıntıları sunabileceğini de unutmayın. Bir gönderi, belirli bir zamanda birini suç mahallinin yakınına koyabilir. Ek olarak, sosyal medya kanıtları zamanla toplanabilir ve boşanma davalarında kanıt olarak kullanılabilecek ilişkilerin ve savaş dışı ilişkilerin büyümesini gösterebilir.

Boşanma Davaları

sosyal medya bağlamlarında toplanan kanıtlarla kendinizi suçlamaktan koruyabilmeniz için, sosyal sitelerin günümüzde yasal işlemlerde oynayabileceği rolün farkında olmak önemlidir.

Biliyor musun?

· Çevrimiçi boşanma kanıtlarının %66’sı Facebook’tan geliyor,

· %14’ü MySpace’den geliyor,

· %5’i Twitter’dan geliyor,

· %15’i diğer kaynaklardan gelmektedir.

Ayrıca avukatlar ve özel dedektifler Instagram, SnapChat, LinkedIn, bloglar, flört web siteleri ve çevrimiçi olarak sık kullandığınız diğer sitelerden bilgi toplayabilir. Size karşı sunulan davanın türüne bağlı olarak, kanıtın önemli bir parçası olan sosyal medyayı kullanarak dava oluşturmak için farklı türde siteler kullanacaklardır.

sosyal medya ile İlgili Sorunlar

sosyal medya kanıtlarıyla uğraşırken ortaya çıkan bazı sorunlar var. Her şeyden önce, batıdaki mahkemeler, suçlayıcı olmak için fotoğrafları doktorlaştırmanın veya düzenlemenin birçok yolu olduğunu ve herkesin sahte bir hesap oluşturma yeteneğine sahip olduğunu kabul etti. Bilginin kaynağının, özellikle yazılı bilgilerin doğru bir şekilde doğrulanması süreci çok zor olabilir ve kanıt elde etmek mahkemenin sahip olamayacağı kadar zaman alabilir. Buna ek olarak, avukatlar delilleri nasıl elde ettikleri konusunda dikkatli olmalı ve çevrimiçi sahte bir arkadaş gibi davranarak mağdurlardan veya başkalarından bilgileri kandıramazlar. Bilgi edinme yöntemleri uygun değilse, kanıtlar derhal reddedilebilir.

Facebook ayrıca mahkeme işlemleri için bilgileri teslim ederken inanılmaz derecede işbirlikçi değildir ve uzman tanıklığı sağlamayacaktır.Bans Media Alper Tekin

Düşüncelerinizi duymaktan mutlu olacağız.

Yorum bırak

Bans Media | Tasarımın Dijitalleşmiş Hali
Logo
Register New Account
Reset Password
Ürün karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0
Ninja Silhouette 9 hours ago

Joe Doe in London, England purchased a

Joe Doe in London?

Joe Doe in London, England purchased a

Joe Doe in London?

Joe Doe in London, England purchased a

Joe Doe in London?

Joe Doe in London, England purchased a

Alışveriş Sepeti