Küçük İşletmeler için Sosyal Medya | Bans Media | Tasarımın Dijitalleşmiş Hali

Küçük İşletmeler için Sosyal Medya

sosyal medya günlük hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Her büyüklükteki ve şekildeki işletme, mevcut ortamlardan en iyi şekilde yararlanmaya başladı. Bugün küçük işletmeler için sosyal medyadaki ipuçlarını özetlemeye çalışacağız. İşletmelerini/hizmetlerini tanıtmak için sosyal medyayı izleyen çok sayıda küçük işletme var. Bununla birlikte, büyük ölçüde bu küçük işletmeler, işlerini büyütmek için sosyal medyayı en iyi şekilde kullanamıyor veya başarısız oluyor. Yerleşik markalar için sosyal medyanın nasıl etkin bir şekilde kullanılacağına dair birçok teori ve strateji var, ancak küçük işletmeler için sosyal medya konusuna nadiren değiniliyor. EMarketing India 2017 Octane Research’ün Dijital durumuna göre:

%60 küçük işletme, işlerini sosyal medyada tanıtıyor. %50’si SEO’ya odaklanır ve %35’i çok kanallı pazarlama hunisini kullanır.

Küçük işletmelerin %70’i içerik stratejisini birincil pazarlama faaliyetleri olarak görüyor.

%52 işletme sahibi, müşteri katılımını verimli bir şekilde ele almak için sosyal medyayı kullanıyor.

İşletme sahiplerinin %20’sinden fazlası, sosyal medyayı kullanarak %50 artı kâr elde ettiklerini söyledi.

Katılımın düşük olmasının başlıca nedenleri, bir sosyal medya uygulamasındaki belirsizlik, yatırım getirisinin hesaplanması ve çalışanları/paydaşları sosyal medyayı perçinlemeye ikna etmektir. Bu nedenle, odadaki file hitap etmek ve sosyal medyanın küçük işletmeler için ne kadar faydalı olduğunu analiz etmek önemlidir.

Küçük işletmeler için sosyal medya, gelişmekte olan işletmelerin liderlik yaratması ve itibar oluşturması için harika bir yoldur. Düzenli olarak güncellenirse, sosyal medya geleneksel medyaya kıyasla daha fazla sonuç verebilir. Küçük işletmeler için sosyal medya, markalara yayınlamak istedikleri içerik üzerinde bir kontrol avantajı sağlar. Ayrıca sosyal medya iki yönlü bir diyalog süreci olduğu için işletmelerin kendilerine neyin fayda sağladığını anında belirlemelerine yardımcı olur. Küçük işletmeler için sosyal medya, aynı zamanda, gelişmekte olan işletmeler için en iyi araçlardan biri olan Ağızdan Ağza Söz’ün oluşturulmasına da yardımcı olur.

Küçük işletmeler için sosyal medya | Sosyal Medyayı Etkili Kullanmak için 10 İpucu

Hedef Kitlenizi Tanımlayın

Küçük işletmelerin odaklanması gereken ilk ve en önemli kısım, hedef kitlelerini tanımlamaktır. Bu, küçük işletmelerin sosyal medya stratejilerini buna göre düzenlemelerine yardımcı olur. Hedef kitle, yaş grubu, cinsiyet, konum, kullanıcıların çevrimiçi davranışları, beğenileri, ilgi alanları ve tercihleri ​​bazında tanımlanmalıdır. Niş ürünler için işletme sahipleri, kullanıcıları doğum günlerine, yıldönümlerine ve önemli dönüm noktalarına göre hedefleyebilir. Kitle hedefleme, sonuçların sonucunda çok önemli bir rol oynar. Örneğin, ayakkabı satan yerel bir mağaza, eğlenceye ilgi duyan kullanıcıları hedeflememelidir. Dükkan kesinlikle istenen sonuçları almayacak.

Ulaşılabilir hedefler belirleyin

Bir gecede başarı bir efsanedir. Küçük işletmeler bu temel gerçeği anlamalıdır. Genel olarak, yeni bir işletme sosyal medyada satış yapmaya başladığında, belirlenen hedeflenen satışlardan daha fazlasını elde etme konusunda hissedilir bir heyecan vardır. İşletmelerin yukarı ve ileriye dönük hedefler belirlemesi gerekir. Küçük işletmeler, muazzam hedeflere ulaşmak için sosyal beslemeyi daha kısa sürede birden fazla güncellemeyle güncellemeye başlar. Bu, kullanıcının ürüne/hizmete karşı ilgisiz kalmasına yol açar. Belirlenen hedefler, markanın temel yetenekleri ve uzmanlığı ile uyumlu olmalıdır. Örneğin, bir işletme ayakkabı satmakla ilgileniyorsa, kendi bölgesinde maksimum ayakkabı tamir etme hedefi belirlememelidir.

Doğru ortamı seçin

Artık herkes biliyor, sosyal medya bedava. Ücretli kampanyalar bile geleneksel mecralara kıyasla nispeten düşük bir maliyetle yürütülebilir. Bu senaryoda, genellikle küçük işletmelerin çoğunluğa atladığını ve mevcut tüm platformlarda profiller oluşturduğunu görüyoruz. Sosyal profil oluşturmak marka imajını engellemez, ancak bir markayı yanlış platformlarda agresif bir şekilde tanıtmak, markanın potansiyel müşterilerini kaybetmesine neden olabilir. Bu nedenle KOBİ’lerin öncelikle işlerini en üst düzeye çıkarabilecekleri doğru platformu belirlemeleri tavsiye edilir. Örneğin: Bir ayakkabı satan marka LinkedIn’de agresif bir şekilde satış yapmaya çalışırsa, Facebook/Instagram’daki promosyonlara kıyasla makul bir yanıt alamaz.

Temel ürün/hizmetlerinizi tanıtın

Her işletme sosyal medya dalgasında yer aldığından, temel ürün/hizmetlerini tanıtmaları onlar için önemlidir. Günümüzde, temel ürün/hizmetleri etrafında dönen yan ürünleri/hizmetleri tanıtmanın yanı sıra hizmetlerini tanıttığı birçok işletme görüyoruz. Çoğu zaman, bu KOBİ’ler, sosyal medya platformlarında işleri için kötü bir ağızdan söze yol açabilecek bir gereksinimi yerine getirme yeteneklerine sahip değildir. Örneğimize dönelim; bir ayakkabı satıcısı, ayakkabı yerine agresif bir şekilde çorap tanıtımı yapmaya çalışıyorsa, uzun vadede işletmeye fayda sağlamayacaktır.

Kaliteli içerik oluşturun

Hedef kitleyi belirleme, ulaşılabilir hedefler belirleme, doğru ortamı seçme ve doğru ürün/hizmetleri tanıtma konularını ele aldığımıza göre, şimdi bir işletmenin sosyal sayfalarında tanıtması gereken içerik türüne bir göz atalım. Bir işletme her zaman iyi olmayan içerikten ziyade kaliteli içerik oluşturmaya odaklanmalıdır. İşletme, işleriyle alakalı olduğu sürece sayfalarını günde bir kez güncellese bile, temel ürünleriyle ilgili savunucuları, bunun kaliteli bir içerik olarak kabul edildiğine dair net bir mesaj gönderir. Düşmanca bir şekilde, bir işletme, işletmenin ürünleri ve hizmetleriyle bile alakalı olmayan birden fazla güncelleme yayınlarsa, kullanıcıların işletmeyi sahte/spam olarak görmesine yol açar. Ayrıca, yeni işletmeler başlangıçta diğer işletmeleri sosyal platformlarında tanıtmaya çalışmalı ve bundan kaçınmalıdır.

Bir içerik takvimi oluşturun

Küçük bir işletmeyi sosyal platformlarda başarılı kılmak küçük bir iş değildir. İşletmelerin dönüşüm oranlarını sürdürmeleri çok çaba gerektirir. Böyle bir çaba, bir içerik takvimi oluşturmaktır. Küçük işletmeler önemli olayları önceden tahmin etmeli ve buna göre bir içerik takvimi oluşturmalıdır. İdeal olarak, bir içerik takvimi bir ay önceden planlanmalıdır, ancak haftalık düzenli bir içerik takvimi şiddetle tavsiye edilir. Bu, işletmelerin herhangi bir son dakika karmaşasından kaçınmasına, çok daha etkili bir şekilde strateji oluşturmasına ve ayrıca sadık hayranları/müşterileri arasında merak yaratmasına yardımcı olur.

Test et ve tekrar test et

sosyal medya son derece öngörülemez. Bir işletmenin bugün yayınladığı içerik yarın için çalışmayabilir. Bu nedenle, küçük işletmeler içeriklerini sayfalarında yayınlamadan önce her zaman test etmelidir. Test içeriği, küçük bir işletmenin tanıtmayı seçtiği platform için de geçerlidir. Küçük işletme sahipleri, herhangi bir ürün özelliği, güncellemeler, şemalar veya teklifler hakkında paylaşımda bulunmadan önce her zaman tüketici şapkasını takmalıdır. Yüklenmesi gereken içeriği test ederken bir tüketicinin bakış açısı anahtardır.

İlham arayın

Küçük işletmeler her zaman aynı kategoride başarılı olan bir rakipten ilham almalıdır. Rakiplerin fikrini veya içeriğini kopyalayıp yapıştırmak çözüm değil. Küçük işletmeler, rakiplerinin ortaya koyduğu içerik türünü aramalı ve ardından kendi stratejilerini türetmelidir. İlham veren içerik/hikayeler, bir işi her zaman herkes tarafından takdir edilen kendi içeriklerini yaratmaya çalışır hale getirir. Marka üzerinde düşünmeyi, marka görünürlüğünü artırmaya ve böylece işletme için dönüşümleri artırmaya yardımcı olur.

YG hesaplayın

Yatırım getirisini hesaplayacak bir mekanizma yoksa, küçük bir promosyon bütçesi bile haklı çıkarılamaz. Küçük işletmeler söz konusu olduğunda daha önemlidir. Küçük bir işletmenin herhangi bir promosyona ayrılan bütçeleri ve bununla ilgili sonraki yatırım getirisini takip etmesi çok önemlidir. Belirli bir promosyon iyi gitmiyorsa veya işletme istenen sonuçları almıyorsa, marka sorumlusu kaliteli dönüşümler oluşturmak için her zaman başka platformlar arayabilir.

Analiz Edin ve Yeniden Strateji Oluşturun

Belirli bir kampanyanın/promosyonun bir işletme için çalışmayabileceği çok sayıda örnek olabilir. Bu, promosyonun yanlış olduğu veya ürün/hizmetin iyi olmadığı anlamına gelmez. Kampanyanın analizini yapmak, hedefi belirlemek kadar önemlidir. Bu, işletmenin yaklaşan stratejilerini daha etkili yollarla formüle etmesine yardımcı olur. Her kampanyanın sonunda, markalar o kampanyadan öğrendiklerini not etmeli ve içeriğin/fikrin hayranları tarafından beğenilip beğenilmediğini belirlemelidir. Bu, işletmelerin gelecekteki iletişimlerden performans göstermeyen güncellemeleri atlamalarına yardımcı olur.

Son düşünceler

Küçük işletmeler için sosyal medya kesinlikle faydalı ve verimlidir. Doğru takip edilirse, küçük işletmeler sosyal medya tanıtımlarının gücünden büyük ölçüde yararlanabilir.Bans Media Alper Tekin

Düşüncelerinizi duymaktan mutlu olacağız.

Yorum bırak

Bans Media | Tasarımın Dijitalleşmiş Hali
Logo
Register New Account
Reset Password
Ürün karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0
Ninja Silhouette 9 hours ago

Joe Doe in London, England purchased a

Joe Doe in London?

Joe Doe in London, England purchased a

Joe Doe in London?

Joe Doe in London, England purchased a

Joe Doe in London?

Joe Doe in London, England purchased a

Alışveriş Sepeti