Küçük İşletmenizi Sosyal Medya Kullanarak Nasıl Büyütebilirsiniz? | Bans Media | Tasarımın Dijitalleşmiş Hali

Küçük İşletmenizi Sosyal Medya Kullanarak Nasıl Büyütebilirsiniz?

İşletmenizi büyütmenin yollarını arayan küçük bir işletme sahibi misiniz? İşletmenize daha fazla potansiyel müşteri çekmek mi istiyorsunuz veya sosyal medya Pazarlamasını duydunuz ve şimdi denemek mi istiyorsunuz?

Küçük işletme sahibi olarak birçok zorlukla karşılaşıyorsunuz – sınırlı sermaye, asgari destek personeli ve çok az gibi görünen bir zamanda yapacak çok şeyiniz var. Peki, pazarlama ve reklama büyük yatırımlar yapmadan küçük işletmenizi nasıl büyütebilirsiniz? Cevap – teknolojinin kullanımı yoluyla. Web 2.0, olası satışlar oluşturmanıza ve ev tabanlı işinizin görünürlüğünü artırmanıza yardımcı olacak çeşitli araçlar ve teknikler sağlar. sosyal medya böyle bir araçtır. Sosyal medyayı kullanarak gelirleri artırmaya başlamak için küçük işletme sahibi olarak bilmeniz gereken her şey burada.

sosyal medya Nedir?

sosyal medya, insanların çevrimiçi olarak konuştuğu, katıldığı, paylaştığı, ağ oluşturduğu ve yer imi koyduğu bir çevrimiçi medya kategorisidir. Örnekler arasında Facebook, Twitter, LinkedIn, YouTube, GooglePlus ve MySpace sayılabilir.

sosyal medya Pazarlaması Nedir?

sosyal medya pazarlaması, yeni bir tüketici kitlesine ulaşmak ve ürün marka bilinirliği oluşturmak için yukarıda belirtilen platformları kullanıyor. Bir ürünün kelimesini kullanıcıdan kullanıcıya yayarak, sosyal medya Pazarlaması, güvenilir “arkadaşlar” arasında paylaşıldığı için bir mesaj için daha fazla meşruiyet kazanmaya çalışır.

Hangi sosyal medya Kanalları En Popüler?

Araştırmalar, Facebook ve Twitter’ın en popüler sosyal medya kanalları olduğunu ve bunların YouTube ve LinkedIn, GooglePlus tarafından yakından takip edildiğini gösteriyor.

sosyal medya Pazarlaması Neden İlgimi Çeksin?

Bu tür bir Pazarlamanın size göre olmadığını düşünüyorsanız, tekrar düşünün. Bu platformlar, küçük işletme sahiplerine büyük bir avantaj paketi sunar. İşte işiniz için Sosyal Medyayı kullanmayı düşünmeniz için bazı nedenler.

Maruz kalma: Küçük bir işletme sahibi olarak, potansiyel müşterileri işletmenize yönlendirmek için büyük ölçüde ağ pazarlamasına güvenirsiniz – bu da insanlarla etkileşiminize dayanır. Bu, sosyal medya‘nın ne olduğunun temel fikridir! Ancak sosyal medya, milyonlarca insanla etkileşim kurmak için neredeyse sınırsız fırsatlar sunuyor! Bu ilginç pazarlama biçimiyle işiniz artık yerel potansiyel müşterilerle sınırlı değil; çeşitlendirilmiş bir coğrafi pazardan gelen potansiyel müşterileri bulacaksınız!

Sıfır maliyet: Diğer pazarlama araçları pahalı olsa da, bu tür pazarlama nispeten ücretsizdir veya ihmal edilebilir parasal yatırım gerektirir. Mesajınızı iletmenin harika bir düşük maliyetli yolu.

Geliştirilmiş web varlığı: Popüler sosyal medya platformlarında olmak, web varlığınızı güçlendirir. Facebook veya Twitter’da sizin hakkınızda ne kadar çok insan konuşursa, işletmenizin Google, Yahoo! veya Bing gibi alakalı web aramalarında bulunma şansı o kadar artar.

Potansiyel müşterilerle doğrudan iletişim: Bu platformlar, müşterilerinizle doğrudan iletişim kurmanızı sağlar. Onlarla bire bir iletişim kurabilir, gerçekten ne istediklerini anlayabilirsiniz.

Viral olun: Bu tür pazarlama, size pazarlamanızla viral olma fırsatı sunar. Bunun hakkında düşün. YouTube’da işletmenizle ilgili bir video yayınladınız. 10 kişi beğendi ve beşi arkadaşlarıyla paylaştı, onlar da 20 kişiyle daha paylaştı. Bu “viral pazarlama” olarak bilinir ve olası satış yaratmanızı artırmak için çok etkili bir yöntem olabilir.

sosyal medya “oyun planı” nedir ve neden buna sahip olmalısınız?

sosyal medya oyun planı, sosyal medya pazarlama hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilecek birkaç basit adımdan oluşan bir süreçtir. sosyal medya arenası büyüktür ve kurallarına göre oynamazsanız içinde kaybolabilirsiniz. Çok fazla rekabet var ve kalabalığın arasından sıyrılmak ve fark edilmek istiyorsanız net bir planınız olmalı.

İdeal sosyal medya oyun planınız

İşletmeniz için tipik bir oyun planı bu dört adımdan oluşmalıdır.

  • Ağınızı oluşturun
  • Varlığınızı yaymak
  • Bağlı kalın
  • monitör

Adım 1 – ağınızı oluşturun: İlk adım, hedef kitle segmentinize girdiğini düşündüğünüz kullanıcıları aramak ve ağınıza eklemektir. Ağınıza kullanıcı eklemek için bir talepte bulunurken, bu tür taleplere kişiselleştirilmiş bir mesajla eşlik etmek her zaman daha iyidir. Ayrıca, iş alanınızla ilgili grupları arayabilir ve bunlara katılabilirsiniz. Örneğin, Sağlık içecekleri ve sağlıkla ilgili diğer ürünler satan bir işletmeyseniz, beslenme, diyet veya sağlık gibi konuların tartışıldığı gruplara katılabilirsiniz. Bu tür gruplar, sunmanız gereken ürünler için size hedef kitle sağlar. Ancak, bir gruptayken DEĞER EKLEMEYİ unutmayın. Cevaplamaya hazır olduğunuz soruları yanıtlayın, tartışmalara aktif olarak katılın, ince olun ve ürünlerinizi agresif bir şekilde “zorlamayın”.

Adım 2-yayın: Bir sonraki adım, Sosyal Medyadaki varlığınızı duyurmaktır. Bunu, web sitenize, e-posta imza satırınıza veya varsa bülteninize sosyal medya sayfalarınıza bağlantılar ekleyerek yapabilirsiniz. İşinizle oradasınız – duyurun!

3. Adım Bağlantıda kalın: Üçüncü adım, hayranlarınız ve grup üyelerinizle bağlantıda kalmaktır. sosyal medya pazarlama girişimini başlatmak kolaydır, ancak sürdürülmesi çaba gerektirir. Ve birçok ağ oluşturma çabası gibi, sonuçlar genellikle hemen olmaz. Grup üyelerinden ve ağınızdaki diğer kişilerden e-posta göndermek için izin alın. Ardından ilgili içeriği ağınızdaki kişilere e-posta ile gönderebilirsiniz. Buradaki anahtar, ürünlerinizin/hizmetlerinizin reklamını değil, İLGİLİ, DEĞER KATAN içerik göndermektir. Aynı zamanda diyet ve beslenme grubunun bir parçası olan sağlık-içecek satan bir firmaysanız, ‘En İyi 10 Anti-oksidan Zengin Meyve’ gibi linkler gönderebilir ve ardından belki de ürününüz hakkında bir resim ve biraz bilgi ekleyebilir, cesaretlendirebilirsiniz. ilgilenen kişiler sizinle iletişime geçsin. Bu yaklaşım, potansiyel müşterilere tamamen ürününüze adanmış bir e-posta broşürü göndermekten daha iyi karşılanacaktır.

Yapılması ve yapılmaması gerekenler

Sosyal ağlar tamamen insan etkileşimi ile ilgili olsa da ve kısıtlanamazken, işte kullanışlı olacak bazı ipuçları.

Ne yapmalısın?

Kişilerinize değer katın: Kişilerinize her zaman değer katın. Hep! Onlara kullanabilecekleri faydalı bilgiler, ipuçları ve diğer ilginç gerçekleri sağlayın. Örneğin, evde çalışan bir işletme sahibi olan Jane, sağlık içecekleri ve zayıflama ürünleri satmaktadır. Bu nedenle, izleyicilerine kilo verme konusunda ilginç makaleler sunması mantıklı.

Çevrimiçi katılımınızda tutarlı olun: Bu tek seferlik bir çaba değildir. Bu bir ilişki kurmakla ilgilidir… ve ilişkiler zaman alır. sosyal medya iletişiminizde tutarlı olun. En azından her gün ilginç bir tweet/yazı/güncelleme yapın. Bazı birkaç durumda, günde birden fazla gönderi daha da iyidir – ancak kural #1 – değer katmayı unutmayın. Gönderileriniz, ürün/hizmetinizin anlamsız başıboş konuşmaları veya reklamları gibi görünmemelidir.

Nelerin tartışıldığına dikkat edin: Bir foruma veya gruba katıldıysanız, ilgili tartışmalara aktif olarak katılın. Başkalarına yardım etmek için özel, profesyonel bilginizi kullanın. Bir tartışmaya derinlik ve boyut eklemek için katkıda bulunun.

Konuşma anahtardır: Daha önce de belirtildiği gibi, sosyal medya pazarlaması ilişkiler üzerinde gelişir. Potansiyel müşterilerinizle güçlü bir ilişki kurmak için onlarla bir konuşma yapmanız gerekir. Siz ve hedef kitleniz arasında iki yönlü bir iletişim kurun. Söyleyeceklerine gerçekten ilgi gösterin ve yapılan yorumları veya gözlemleri takip edin.

Bahsettiğiniz konuyu iyice bilin: Kendinizi bu platformlarda uzman olarak konumlandırın. Ama ne hakkında konuştuğunuzu bildiğinizden emin olun. Bir şeyden emin değilseniz araştırın. Bu platformlardaki hatalar hızla yayılır ve işletmenizin itibarına zarar verir.

Etkileşiminizi kişiselleştirin: Hedef kitlenizle etkileşiminizi kişiselleştirmeniz önerilir. Yakın tarihli bir gezi gibi bir Duvarda yayınlanan bir etkinlik veya fırsat hakkında bilgi alın veya Facebook’ta tatil resimlerini “beğen”.

Bireyselliğinizi canlandırın: Küçük işletme sahiplerinin büyük şirketlere göre en büyük avantajı, çok daha küçük olmaları ve gerçek kişi hissini kaybetmemiş olmalarıdır. Hedef kitlenizin işin arkasındaki kişiyi tanımasını sağlayın. Etkileşimlerinizin kişisel bir taraf içerdiğinden emin olun!

Müşterilerinizin şikayetlerine en kısa sürede yanıt verin: Müşterilerin %88’inin sosyal medya sitelerindeki yanıtlanmayan şikayetlerin onları tekrar iş yapmaktan alıkoyduğunu söylediğini biliyor muydunuz? Ve müşteri şikayetlerini silmek daha da kötü! Bu yüzden sosyal medya platformlarında müşterinizin şikayetlerini anında çözüme kavuşturduğunuzdan emin olun. Onları çözemeseniz bile, en azından cevap verin ki duyulduklarını bilsinler. Her şeyi kabul edin.

Sosyal Medyadaki varlığınızdan bahsedin: Profillerinizin reklamını yapın. Her zaman web sitenizde, blogunuzda, e-postalarınızda ve hatta basılı materyallerinizde sosyal medya profilinize bağlantılar sağlayın. Web siteleri ve bloglar için, Facebook/twitter sayfanızda, web sitenizde veya blogunuzda olup bitenlerin canlı bir akışını sağlayan Facebook ve twitter widget’larını eklemek en iyisidir. İnsanları sosyal medya sitelerinde sizi takip etmeye teşvik etmek için teknik incelemeler veya makaleler gibi teşvikler veya değer katan bilgiler sağlayın!

İzleme ve denetleme: sosyal medya varlığınızı izleyin. Adınızın çevrimiçi olarak nerede çıktığını ve hangi bağlamda kullanıldığını öğrenin. Bir Google uyarısı, bunu yapmanın en basit yoludur, ancak web’deki varlığınızı izlemek için çevrimiçi olarak kullanılabilen birçok ücretsiz araç vardır. Ayrıca sosyal medya sayfalarınızın kontrolünü elinizde tutun. Başkalarının sayfanıza ne koyduğunu okuyun ve hemen yanıt verin.

sosyal medya içeriğinizi dağıtın: İçerik oluşturma zaman alır. Öyleyse neden sahip olduğunuz içerikten en iyi şekilde yararlanmıyorsunuz? İçeriğinizi tüm popüler sosyal medya sitelerinde yayınlayın ve bunları yeniden kullanmaktan çekinmeyin. Bir blog gönderisini bir bağlantıya dönüştürün ve Facebook’a koyun. Bir videoya dönüştürün ve YouTube ve Facebook’a ekleyin veya bir sunuma dönüştürün ve SlideShare’e koyun. Amaç, içeriğiniz için maksimum gösterim elde etmektir.

Ne yapmamalısın?

Ürünlerinizi/hizmetlerinizi alenen zorlamayın: sosyal medya bir platformdur

değer yaratmak için ilişkiler kurduğunuz yer. Reklam yeri DEĞİLDİR. Kitleniz

Tek konuştuğun şey sattığın şeylerse senden uzak durur. Bir düşün, ailenle konuşur musun?

ve arkadaşlar her zaman sattığınız ürünler hakkında? Tabii ki değil! O zaman tedavi etme

sosyal medya izleyicileri farklı.

Kişilerinizi anlamsız güncellemelerle spam ETMEYİN: Tamam, şimdi ürün yelpazenize iki yeni ürün eklediniz. Haberleri paylaşmak harika olsa da, kişilerinizi reklamlarla spam göndermeyin. Yeni ürün yelpazesine bir bağlantı koyun; kimin ilgilendiğini izleyin ve bilmesi gerekenler temelinde bilgi paylaşın.

Gönderilerinizde dil bilgisi ve yazım hataları YOK: Küçük bir işletmesiniz, izlenim yaratmak için yola çıktınız. Yazım ve dilbilgisi hatalarıyla mahvetmeyin. Yazım/dil bilgisi denetimi araçlarını kullanın, ancak asla yalnızca onlara güvenmeyin. Gönderilerinizi çevrimiçi hale getirmeden önce gözden geçirin. Yazım veya dilbilgisi sizin için uygun değilse, çalışmanız bitmeden önce bir başkasının çalışmanızı düzeltmesini sağlayın.

Uzmanlık alanınızdaki yardım taleplerine yanıt vermeyi ihmal etmeyin: Bir grubun veya forumun parçasıysanız, uzmanlığınızı sergilemek için her fırsatı değerlendirin. Tartışmalara aktif olarak katılmayın.

Profilinizin bayatlamasına izin vermeyin: Profilinizin sık sık güncellendiğinden ve yeni bir şey sunduğunuzdan emin olun. Birçok küçük işletme sahibinin yaptığı bir hata, sosyal medya profilleri oluşturmak ve sonra onları unutmaktır. sosyal medya çabalarınızın sonuç vermesi için devam etmesi gerekiyor.

Dikkatiniz dağılmasın: Çevrimiçi olarak, özellikle sosyal medya kanallarında, çevrimiçi üretken saatlerinizi kaybetmenize neden olabilecek çok fazla dikkat dağıtıcı var. Oyunlar, testler, forumlar ve canlı sohbetler – bunlar potansiyel müşterilerin ilgisini çekmek için ilginç araçlar olsa da, hedeflerinize odaklanın. Aksi takdirde, işinize geri dönüşü olmayan faaliyetlere çok fazla zaman ve enerji harcadığınızı göreceksiniz.Bans Media Alper Tekin

Düşüncelerinizi duymaktan mutlu olacağız.

Yorum bırak

Bans Media | Tasarımın Dijitalleşmiş Hali
Logo
Register New Account
Reset Password
Ürün karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0
Ninja Silhouette 9 hours ago

Joe Doe in London, England purchased a

Joe Doe in London?

Joe Doe in London, England purchased a

Joe Doe in London?

Joe Doe in London, England purchased a

Joe Doe in London?

Joe Doe in London, England purchased a

Alışveriş Sepeti