Sosyal Medyanın Toplum Üzerindeki Etkisi | Bans Media | Tasarımın Dijitalleşmiş Hali

Sosyal Medyanın Toplum Üzerindeki Etkisi

“Facebook’un var mı?”

“Evet, elbette. Ama benimle aynı isme sahip çok fazla insan olduğu için beni bulabileceğinizi sanmıyorum. Soyadımla da aramayı deneyin.”

“Hey, doğum gününü K-Box’ta kutladın, değil mi? Fotoğraflarını Facebook’ta gördüm.”

“Ağabey, blogumda yayınladığım YouTube videosuyla ilgili yorumlarını gördüm. ‘Dans Eden Tavus Kuşu Adam’dan da derinden etkilenmiş olmana sevindim.”

sosyal medya veya “sosyal ağ”, son birkaç yılda neredeyse günlük hayatımızın bir parçası haline geldi ve ortalıkta dolandı. Gazete, radyo ve televizyon gibi diğer medya araçları gibidir, ancak bilgi ve fikirleri paylaşmaktan çok daha fazlasıdır. Twitter, Facebook, Flickr ve Bloglar gibi sosyal ağ araçları, geleneksel medyadan çok daha hızlı ve geniş çapta fikir oluşturma ve alışverişini kolaylaştırdı. Bir markayı tanımlama ve kontrol etme gücü, şirketlerden ve kurumlardan bireylere ve topluluklara doğru kaymaktadır. Singapurluların bir zamanlar bahsettiği 5C’ler (örneğin kat mülkiyeti, kredi kartları ve araba) artık yok. Bugün, yepyeni C’ler hakkında: yaratıcılık, iletişim, bağlantı, (yeni fikir ve ürünlerin yaratılması), topluluk (ortak çıkarların), işbirliği ve (oyunu değiştirme) rekabet.

Ocak 2010’da InSites Consulting, 14’ten fazla ülkeden 18 ila 55 yaşları arasındaki 2.884 tüketiciyle sosyal ağlarda çevrimiçi bir anket gerçekleştirdi. Katılımcıların %90’ından fazlası en az 1 sosyal ağ sitesi biliyor ve %72’si en az 1 sosyal ağ sitesine üye. Ortalama olarak, insanların yaklaşık 195 arkadaşı var ve günde iki kez sosyal ağ sitelerine giriş yapıyorlar. Ancak, kullanıcıların %55’i iş yerinde sosyal ağ sitelerine erişememektedir. Geçmişte, pek çok yetişkin 500’den fazla arkadaş edinemezdi, ancak sosyal medya ile bir çocuk veya genç bile sadece fareyi tıklayarak birkaç gün içinde 500’den fazla kişiyi tanıyabilir. sosyal medya, güven, destek, uyumlu değerler vb. anlamına gelen geleneksel “arkadaş” tanımını değersizleştirdi. Daha fazla insan tanısak da, müsait zamanımız olarak tanıştığımız tüm insanlarla güçlü bir bağ kuramıyoruz. Limitli. Dolayısıyla, daha geniş sosyal çevreleri olan ancak daha zayıf bağları olan (çok iyi tanımadığımız ama bize yararlı bilgi ve fikirler sağlayan insanlar) yaklaşan bir sosyal eğilim var.

sosyal medya, insanların satın alma davranışlarını da etkiler. Digital Influence Group, insanların %91’inin tüketici incelemelerinin satın alma kararlarında 1 numaralı yardım olduğunu söylediğini ve %87’sinin bir arkadaşının tavsiyesine eleştirmenin incelemesine güvendiğini bildirdi. Satın alma kararları için reklamlara kıyasla akran görüşlerine güvenme olasılığı üç kat daha fazladır. 1 ağızdan ağıza konuşma, 200 TV reklamının etkisine sahiptir. Sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla, en çok izlenen YouTube videosundan “Kolsuz piyanist ‘Çin’in Yeteneklerini Kazandı'” konulu videodan Web destekli intihar vakalarına (örn. başka bir erkekle cinsel bir karşılaşmada çevrimiçi olarak yayınlandı). Dolayısıyla, sosyal ağlar bizi toplum olarak daha iyi mi yoksa daha kötü mü yapıyor?

Sosyal Medyanın Olumlu Etkileri

sosyal medya, birçok insanı hızlı ve kolay bir şekilde tanıma fırsatına sahip olmanın yanı sıra, sosyal veya fiziksel hareket kısıtlılığı olan gençlerin arkadaşları ve aileleri ile ilişki kurmalarına ve sürdürmelerine de yardımcı oldu. Okumak için yurt dışına giden çocuklar, anne babalarıyla anlamlı bir iletişim içinde olmaya devam edebilirler. Daha büyük ölçüde, bu teknolojilerden elde edilen olumlu sonuçlara dair anekdotsal kanıtlar vardır.

2008’de, Başkan seçilen Obama, milyonlarca izleyici veya seçmene ulaşmak için sosyal medyayı etkin bir şekilde kullanarak seçimi kazandı. Obama kampanyası, e-posta, SMS, sosyal medya platformları ve web sitelerinde çok miktarda içerik ve mesaj üretti ve dağıttı. Obama ve kampanya ekibi, herkesin paylaştığı temel sosyal ihtiyacı, yani “biz kimiz” olma ihtiyacını tam olarak anladı. Bu nedenle kampanya, “Çünkü SENİNLE ilgili” mesajını gönderdi ve bireylerle bağlantı kurmak, eylem çağrısı yapmak ve bir toplumsal hareket için topluluk oluşturmak için doğru medya biçimini seçti. Vatandaşları seslerini paylaşmaya, evlerde tartışma partileri düzenlemeye ve kendi kampanya toplantılarını yürütmeye teşvik ettiler. Siyasi mesajın iletimini gerçekten değiştirdi.

Obama kampanyası, 15’ten fazla sosyal ağ sitesinde (Facebook’ta 3 milyon arkadaş) 5 milyon “arkadaş” edindi ve 80 milyondan fazla izlenen yaklaşık 2.000 YouTube videosu yayınladı. Zirvede, web siteleri MyBarackObama.com, aylık 8,5 milyon ziyaretçiye sahipti ve 400.000 blog yazısı üretti. Obama kampanyası, içeriklerinin insanlar tarafından bulunmasını sağlamak için yalnızca Ekim ayında Google aramasına 3.5 milyon dolar, Advertising.com’a 600.000 dolar, 2008’de Facebook’a 467.000 dolar vb. harcadı. Şu anda Obama’nın Twitter hesabının 6 milyona yakın takipçisi var. .

2010 yılında Haiti’de meydana gelen depremden sonra resmi iletişim hatlarının çoğu kapandı. Dünyanın geri kalanı oradaki durumun tam resmini kavrayamadı. Bilgi paylaşımını kolaylaştırmak ve bilgi eksikliğini gidermek için, sosyal medya, etkilenen bölgeyle ilgili haberleri, neler olduğu ve hangi yardıma ihtiyaç duyulduğu konusunda bildirmek için çok kullanışlı oldu. Birçok kişiden gelen tweetler, depremde devam eden olaylar hakkında etkileyici bir genel bakış sağladı. BBC, muhabiri Matthew Price’ın Port-au-Prince’deki çalışmalarından alınan tweetleri birleştirerek olayı haber yaptı. Guardian’ın canlı blogu, kurtarma görevi hakkında haber yapmak için diğer haber kuruluşlarından gelen bilgilerle birlikte sosyal medyayı da kullandı.

CNN, iReport’u web sitesinin insanların iletişim bilgileriyle birlikte video materyali yükleyebileceği bir bölümü olarak resmi olarak başlatmasından bu yana iki yıl geçti. Haiti krizi sırasında CNN bir dizi sosyal medya materyali yayınlamıştı, ancak tüm materyaller doğrulanmadı. Yazı işleri personeli, vatandaş gazetecilerden gelen raporları inceleyecek ve doğrulanmamış içeriklere kıyasla farklı şekilde etiketleyecektir. Facebook’ta, destek göstermek ve güncellemeleri ve haberleri paylaşmak için “Deprem Haiti” adlı bir grup kuruldu. 14.000’den fazla üyesi vardı ve hatta bazı kullanıcılar gruptaki yaralı Haitililere yardım için yalvardı. Ushahidi Projesi kapsamında binlerce gönüllü, e-posta, Twitter ve Facebook gibi sosyal ağ sitelerini kullanarak Haiti’den insanlar tarafından gönderilen raporların haritasını çıkarmayı başardı.

Sosyal medyanın Haiti üzerindeki etkisinin en etkileyici kısmı, Haiti’deki kurbanlar için 10 milyon doları aşan hayır amaçlı kısa mesaj bağışları. Mağdurlara yardım etmekle ilgilenen kişiler, çeşitli sosyal ağ sitelerini kullanarak mesaj atmaya, tweet atmaya ve desteklerini duyurmaya teşvik ediliyor. Küresel Hayırseverlik Grubu ayrıca Ben Stiller ve John Legend gibi varlıklı insanlardan ve ünlülerden Twitter ve Facebook’u kullanarak başkalarını UNICEF’e bağışta bulunmaya teşvik etmelerini isteyen bir kampanya başlatmıştı. Bir yardım görevlisi olan Saundra Schimmelpfennig, diğer yardım görevlilerinin ve bağışçıların tavsiyelerinin, hangi hayır kurumlarının destekleneceğini seçme konusunda blogunda yayınlamasına izin verdi. Bu arada bağışçılar Twitter, Facebook ve bloglarda en sevdikleri hayır kurumlarına bağışları ve destekleri hakkında sorular soruyordu. Her krizden sonra sosyal medya, sosyal amaç için daha etkili bir medya aracı haline geliyor.

Sosyal Medyanın Olumsuz Etkileri

Her madalyonun her zaman iki yüzü vardır. sosyal medya, insanların kullanması için sadece bir araç veya araçtır. Bu aletin nasıl kullanılacağı hala kullanıcılara kalmıştır (tıpkı bir bıçak gibi, yiyecekleri kesmenize veya başkalarına zarar vermenize yardımcı olabilir). Pew Araştırma Merkezi’nin İnternet ve Amerikan Yaşamı Projesi ve Elon Üniversitesi’nin İnterneti Imagining Merkezi, 895 teknoloji paydaşı ve eleştirmeninden oluşan çevrimiçi, isteğe bağlı bir ankete son derece ilgili, çeşitli katılımcılardan “Çevrimiçi Sosyalleşmenin Geleceği” hakkında bir araştırma yaptı. . Katılımcılar tarafından sunulan olumsuz etkiler arasında, önemli yüz yüze ilişkilerden çevrimiçi olarak harcanan zaman; internet çoğunlukla sığ ilişkileri besler; sosyal bağlantı kurmak için interneti kullanma eylemi özel bilgileri açığa çıkarır; internet, insanların yeni fikirlere maruz kalmalarını sınırlayarak kendilerini silebilmelerine olanak tanır; ve internet hoşgörüsüzlüğe yol açmak için kullanılıyor.

Bazı katılımcılar, “anlamlı kaliteli ilişkilerin eksikliğinden kaynaklanan depresyon çeşitleri” ve “yeni dünya toplumu” olacak bazı yeni psikolojik ve tıbbi sendromların gelişeceğini de vurguladılar. “Sosyal Ağ” terimi, kullanıcıları sosyal yaratıklar olduklarına inandırmaya başlamıştır. Örneğin, Farmville’i kullanarak birkaç saat geçirmek ve aynı anda arkadaşlarla sohbet etmek sosyal becerilere dönüşmez. İnsanlar teknolojiye bağımlı hale geliyor ve yüz yüze bağlamda nasıl sosyalleşeceklerini unutuyorlar. Bir kişinin çevrimiçi kişiliği, çevrimdışı karakterinden tamamen farklı olabilir ve iki kişilik bir araya geldiğinde kaosa neden olabilir. Çiftin ilk kez yüz yüze bir araya geldiği çevrimiçi buluşmada belirgindir. Yazılı profilleri, gerçek hayattaki karakterlerini açıkça temsil etmemektedir. Başkalarının duymak istediği bir şeyi yazmak, gerçeği söylemekten daha caziptir.

“Arkadaşlığın” yanı sıra, sosyal ağ sitelerinin yaratıcıları ve kullanıcıları, İnternet’te “gizlilik” terimini yeniden tanımlıyor. Veri gizliliğindeki zorluk, kişisel olarak tanımlanabilir bilgileri korurken verileri paylaşmaktır. Sosyal ağ sitelerinde yayınlanan hemen hemen her bilgi kalıcıdır. Birisi web’de resim veya video yayınladığında, viral hale gelir. Kullanıcı kendi sosyal ağından bir videoyu sildiğinde, biri onu tutmuş ve daha sonra YouTube gibi başka sitelerde yayınlamış olabilir. İnsanlar sosyal paylaşım sitelerinde hiç düşünmeden fotoğraf ve video dosyaları yayınlarlar ve dosyalar olabilecek en kötü zamanda yeniden ortaya çıkabilir. 2008’de, bir grup ACJC öğrencisinin okulda bir kız öğrenciyi doğum gününde taciz ettiğini gösteren bir video yayınlandı ve bir SCDF çalışanının yerel bir itfaiye istasyonuna “karşılandı” (suya batırıldı ve ayakkabı cilası ile katranlandı) başka bir videosu yapıldı. onun yolu çevrimiçi.

Facebook’ta çevrimiçi gizlilik ihlali hakkında birçok haber rapor edildi ve Facebook, gizlilik politikalarını sürekli olarak gözden geçiriyor ve kullanıcılar için gizlilik kontrollerini değiştiriyor. İlginç bir şekilde, kullanıcılar kişisel bilgilerini silip Facebook hesaplarını devre dışı bıraksalar bile, Facebook bu bilgileri saklamaya ve veri madenciliği için kullanmaya devam edecek. Bir muhabir, verilerin en azından anonim hale getirilip getirilmeyeceğini sordu. Facebook temsilcisi yorum yapmaktan kaçındı.

Kurumsal dünyada, insan kaynakları yöneticileri, özellikle iş arayanlar profillerini gizli olarak ayarlamadığında bir adayın gerçek yüzünü öğrenmek için Facebook veya MySpace’e erişebilir. Araştırma, işverenlerin neredeyse yarısının Facebook sayfalarında suçlayıcı materyal bulduktan sonra potansiyel bir işçiyi reddettiğini buldu. Bazı işverenler, nitelikleri hakkında yalan söyleyip söylemediklerini görmek için adayların Facebook sayfalarındaki çevrimiçi ayrıntılarını da kontrol etti. Günümüzde, genç nesiller kendi mahremiyetlerini tamamen göz ardı ederek istenmeyen avcılara veya takipçilere kapılar açıyor.Bans Media Alper Tekin

Düşüncelerinizi duymaktan mutlu olacağız.

Yorum bırak

Bans Media | Tasarımın Dijitalleşmiş Hali
Logo
Register New Account
Reset Password
Ürün karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0
Ninja Silhouette 9 hours ago

Joe Doe in London, England purchased a

Joe Doe in London?

Joe Doe in London, England purchased a

Joe Doe in London?

Joe Doe in London, England purchased a

Joe Doe in London?

Joe Doe in London, England purchased a

Alışveriş Sepeti