'Web Sitesi' KONTROL LİSTESİ : Alan Adları, Barındırma, Web Tasarımı | Bans Media | Tasarımın Dijitalleşmiş Hali

‘Web Sitesi’ KONTROL LİSTESİ : Alan Adları, Barındırma, Web Tasarımı

Bu makale, halihazırda bir web sitesine sahip olan veya onu satın almayı teklif eden herkese yöneliktir. Web sitesi – terim üç şeyden oluşur: Etki Alanı, Barındırma (Web alanı) ve Web Tasarımı

Bu hizmetleri sunan çok sayıda firma bulunmaktadır. Bu şirketlerden biri aracılığıyla bir WEB SİTESİ aldığınızda kapsamlı bir kontrolden geçirmeniz gereken en önemli ve temel şeylerle ilgili birkaç noktayı tartışmak için buradayım.

Şimdi makaleye,

Her gün bu türden birkaç telefon görüşmesi alıyorum:

 • Efendim, etki alanımın süresi birkaç gün içinde doluyor, ancak onu kaydeden şirket çalışmıyor, Lütfen YENİLEYİN”
 • Efendim, domaini sunucunuza aktarmak istiyorum ama domain kontrol panelim yok”
 • Sevgili Destek Ekibi, Alan adı ‘X’ üzerinden kaydedilir ve adı KAYITLI ve Yönetici İletişim olarak listelenir, bana yardım edin”
 • 1998’den beri bir web sitem var ama bunun üzerinden herhangi bir soru almıyorum. O halde yenilemenin ne anlamı var? ”
 • Web sitem çoğu zaman kapalı, bu konuda bir şey yapabilir misin? ”

Yukarıdakilere bakarsanız, ortak sorunu gözlemleyebilirsiniz. Bu nedenle, herhangi bir WEB SİTESİ için bir kontrol listesi gereklidir. Tek tek görelim:

Alan Adı Kaydı : KONTROL LİSTESİ

Alan adınız kaydedildikten sonra şunları kontrol edin:

 1. ALAN ADI, ICANN Akredite Bir Kayıt Kuruluşuna Kayıtlı mı? (Ziyaret etmek :
 2. KAYDEDEN ADI ve YÖNETİCİ İLETİŞİMİ adınızı/e-posta adresinizi gösteriyor mu?
 3. Etki Alanı Kayıt Hizmet Sağlayıcısı, ad sunucularını ve iletişim bilgilerini gerçek zamanlı olarak yönetmek/değiştirmek için kullanıcı adı/şifre ile Etki Alanı KONTROL PANELİ’ni verdi mi?
 4. YENİLEME zamanında, önceden HATIRLATMA SEÇENEĞİ var mı?

Web Hosting (Web alanı) : KONTROL LİSTESİ

 1. Destek, Destek, Destek – Barındırma söz konusu olduğunda ANAHTAR konudur. Bir seçenek yapmadan önce Servis Sağlayıcının yanıt süresini kontrol edin.
 2. Teknik personel ne kadar yetenekli? Sadece birkaç sorgu girin ve nasıl yanıt verdiklerini görün.
 3. Servis Sağlayıcı Web Sitesine hızlıca göz atın ve kullanıcı dostu gezinme ve düzen ile profesyonel bir görünüme sahip olduğundan emin olun.
 4. TANITIMLARI, onlarla barındırılan sitelerin listesini, toplu satın alma için indirim seçeneklerini, ödeme modlarını listeleyip listelemediklerini kontrol edin. Ayrıca HİÇBİR Gizli masraf olmadığından emin olun. Bakılması gereken en önemli kısım: Her barındırma planı için sunulan BAND GENİŞLİĞİ.
 5. Tek bir barındırma alanında birden çok etki alanı. Bu ek bir avantajdır ve paradan tasarruf etmenizi sağlar. Sağlanmamışsa bu seçeneği isteyebilirsiniz.
 6. Seçtiğiniz Hosting Planını derinlemesine inceleyin. Sağlanan tüm temel özellikleri kontrol edin. Birkaç isim vermek gerekirse, POP3 postaları, SMTP desteği, FTP Hesabı, Denetim Masası, Web postası, İstenmeyen Posta Denetleyicisi, Antivirüs, Web İstatistikleri.

Web Sitesi Tasarımı : KONTROL LİSTESİ

 1. Web sitesi tasarımcısı size ücretsiz küçük güncellemeler mi sağlıyor yoksa yıllık sözleşme bazında cüzi bir ücret karşılığında mı?
 2. Web sitesi profesyonel görünüyor ve küresel kitleye hitap ediyor mu?
 3. Lansmanınızın üzerinden 3 ay geçti ve HİÇBİR verimli soruşturma yok ve siz UPSET’siniz. Bekleyin….. : www.google.com adresine gidin ve web sitenizin adını girin ve ara’yı tıklayın. Sonuçlarda herhangi bir yerde görünüyor mu?
 4. Web sitesi tasarımcısı size izleme hizmeti sağladı mı?
 5. Web sitesinin yüklenmesi çok zaman alıyor mu? Yavaş bağlantılarda bile daha hızlı yüklendiğinden emin olun. Çok fazla Gösterişli animasyon, daha büyük boyutlu jpeg’ler siteniz için bir seçenek DEĞİLDİR. İÇERİK Kraldır. Web sitenizin ‘teslim ettiğinden’ emin olun.

Yukarıdakiler buzdağının sadece görünen kısmı. Bir WEB SİTE Kaydı, Hosting ve Web Tasarımının en temel gerçeklerini derledim.Bans Media Alper Tekin

Düşüncelerinizi duymaktan mutlu olacağız.

Yorum bırak

Bans Media | Tasarımın Dijitalleşmiş Hali
Logo
Register New Account
Reset Password
Ürün karşılaştır
 • Total (0)
Karşılaştır
0
Ninja Silhouette 9 hours ago

Joe Doe in London, England purchased a

Joe Doe in London?

Joe Doe in London, England purchased a

Joe Doe in London?

Joe Doe in London, England purchased a

Joe Doe in London?

Joe Doe in London, England purchased a

Alışveriş Sepeti